دستگاه آب مقطر گیری یا تقطیر آب


 

دستگاه آب مقطر گیری یا تقطیر آب

دستگاه آب مقطر گیری یا دستگاه تقطيرآب آزمایشگاهی جهت تهیه آب فوق خالص یا همان آب مقطر  در مراکز مختلف از جمله آزمایشگاه های عمومی ، صنعتی ، پزشکی و تحقیقاتی استفاده می شود .

تهیه آب خالص آزمايشگاهی از جمله فاکتورهای مهم در فرآیند آزمايشات است. دستگاه آب مقطر گیری تمام اتوماتیک با ظرفیت متنوع جهت تهیه آب مقطر کاملا خالص با خلوص 10 الی 2 میکرو زیمنس (TDS) می باشد .

آب مقطر چیست؟

آب مقطر یکی از مهمترین حلالهای مورد استفاده در صنایع ، آزمایشگاهها و مراکز دارویی است. آب مقطر معمولاً حاوی نمک های محلول است.

آب معمولاً هنگام عبور از محیط های مختلف ، به ویژه محیط های آهکی ، برخی از کربنات ها را حل می کند که باعث سفت شدن موقت یون هایی مانند کلسیم ، منیزیم و … می شود که با جوشیدن از بین می رود.

البته یون های منیزیم ، کلسیم و سایر یون ها باعث سختی دائمی می شوند.
به همین دلیل ، بهترین آب برای استفاده در صنعت ، آب بدون یون است ، اما منابع آب هزینه های بالایی دارند. بنابراین ، ما باید در مورد خرید دستگاه آب مقطر یا خرید آب مقطر تجزیه و تحلیل و تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

علمکرد دستگاه آب مقطر گیری

1. تولیدکننده بخار. این قسمت تانک جوشان نیز می نامند، و محفظة ذخیرة آبی است که تقطیر میشود. به طور معمول، یک اتصال هیدرولیکی دارد که اجازه میدهد آب تبخیرشده و دوباره ذخیره شود. جنس این اتصال دهنده در دستگاههای کوچک از شیشه و در دستگاههای بزرگ از استیل با روکش مس، قلع و یا تیتانیم است. همچنین، اين قسمت میتواند سطح، جریان و کیفیت آب را كنترل كرده و دستگاه را در زمان بروز بينظمي يا اختلال در ورود آب، محافظت کند.
این قسمت مانند يك مبنع تأمین انرژی، از بخار آب حاصل از تانک جوشان و یا از انرژی گرمایی حاصل از هدایت جریان، از یک مقاوم متغير استفاده میكند. هر دو حالت باعث افزایش دما در  شرايط عادي فشار اتمسفر يك و نيروي جاذبه 9/80665m/s2  و درنهایت، تغییر حالت آب از فاز مایع به بخار در 100°C ميشود.

2. سطح آب. وسیله ای که سطح مقدار آب در مخزن تولیدکنندة بخار را تنظیم میکند و مستقيماً به اتصال دهنده اي وصل است كه آب مورد نياز براي دستگاه تقطير را تأمين مي كند. زمانی که مقدار آب در مخزن کاه شمیی‌، این اتصال دهنده مقدار آب تبخیرشده را بازیافت میکند.

3. سوپاپ کنترل. شیر مکانیکی یا الکترومکانیکی که ورود جریان آب را به مخزن تولیدکنندة بخار تنظیم میکند.

4. اتصال هیدرولیکی. اتصالاتی که آب را به مخزن تولیدکنندة بخار هدایت میکند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *