شرکت مهام آزما وارد کننده و تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی

۰۲۱۸۸۵۰۹۳۸۴ - ۰۲۱۸۶۰۴۵۸۷۰
تجهیزات آزمایشگاهی مهام آزما
  • صفحه اصلی
  • خرید روتاری اواپراتور/فروش تقطیر در خلاء

خرید روتاری اواپراتور/فروش تقطیر در خلاء

خرید روتاری اواپراتور/فروش تقطیر در خلاء/نمایندگی روتاری اواپراتور BUCHI سوئیس

دستگاه تبخیر روتاری که اصطلاح انگلیسی آن rotary evaporator می باشد، دستگاهی است که در آزمایشگاه های شیمی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع نفت و پتروشیمی برای برداشتن و تبخیر موثر حلال از نمونه به کار برده می شود.
روتاری ها بر اساس کاربردشان انواع مختلفی دارند. روتاری تخلیه از پایین با دمیدن گاز نیتروژن به داخل نمونه باعث سرعت بخشیدن به تبخیر فاز مایع می شود. روتاری های چرخشی با ایجاد نیروی گریز از مرکز باعث افزایش سرعت تبخیر می شوند و در روتاری های ترکیبی از حرکت دورانی و یک سیستم تقطیر مورد استفاده قرار می گیرد.
بخش های عمده یک روتاری تبخیر کننده از اجزای زیر تشکیل شده است:
1- یک موتور که بالن تبخیر یا شیشه کوچک حاوی نمونه را می چرخاند.
2- یک مجرای بخار که هم به عنوان محور چرخش نمونه عمل می کند و هم رابطی است که باعث خارج شدن بخارها از نمونه می شود.
3- یک سیستم خلا که باعث می شود فشار در داخل محفظه نمونه کم شده و عمل تبخیر سریع تر انجام بگیرد.
4- یك حمام مایع گرم كه معمولاً از آب برای حرارت دادن به نمونه ای كه می خواهد تبخیر شود استفاده می شود.
5- یك كندانسور یا مبرد با یك مارپیچ كه با عبور از میان آن بخارها خنک شده و تبدیل به مایع می شوند
6- یك فلاسك جمع آوری حلال دوباره مایع شده (condensate collecting flask) در پایین كندانسور برای گرفتن حلال دوبار تقطیر
7- مكانیسم مكانیكی یا موتوری برای برداشتن سریع فلاسك تبخیر از داخل حمام آب گرم.
کاربرد روتاری اواپراتورها
روتاری اواپراتورها، اغلب موارد و به راحتی برای جداسازی حلال های با نقطه جوش پایین مانند N-هگزان ها و یا اتیل استات ها از ترکیباتی جامد در دما و فشار اتاق مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، کاربرد دیگر آنها جداسازی و حذف حلال از نمونه هایی است که شامل ترکیبات مایع هستند، حتی اگر حلال و این مایعات، دارای تبخیرهای مشابه باشند که به آن رفتار آزتروپیک گفته می شود. اما در این حالت تفاوت اندک و کافی بین نقطه جوش مواد و حلال مایع هم باید وجود داشته باشد.
حلال های با نقطه جوش بالاتر مانند آب (100 درجه سانتیگراد فشار استاندارد اتمسفر، 760 تور یا یک بار)، دی متیل فرم آمید (DMF، 153 درجه سانتیگراد)، دی متیل سولفوکسید (DMSO، 189 درجه سانتیگراد)، نیز میتوانند تبخیر شوند که این امر بستگی به این دارد که سیستم تبخیری به اندازه کافی فشارش کاهش یافته باشد.
با این حال، بیشترین توسعه اخیر در موارد زیر رخ داده است (تبخیر کردن در حالی که ماده مورد نظر با سرعت بالا ورتکس و یا سانتریفیوژ می شود). روتاری اواپراتورها برای حلال های دارای پیوندهای هیدروژنی و در نتیجه نقطه تبخیر بالا، مانند مواردی مانند آب  یک راه حل مناسب است، به طوری که یک روش دیگر تبخیری، یا خشک کردن (لیفولیزیشن) برای اینکار قابل استفاده است. بخشی از این مورد به علت این واقعیت است که تعدادی از حلال ها گرایش به تکان خوردن دارند.

 

 

 

, , , , , , , ,